Opel, 2015 Yeni Kasa Corsa' yı Tanıttı

Opel B segmentinde en güçlü modellerinden Corsa' yı yeniledi.
07-02-2015 16:26 - 23163 Okundu

Corsa E olarak dün itibariyle resmi tanıtımı yapılan aracın birçok detayını sizler için topladım. Öncelikle corsa’nını tarihçesine bakalım, daha sonra detaylara ve bolca görselin yer aldığı yeni opel corsa fotoğraflarına geçelim. Opel corsa’nın ilk kasası 1982 yılında “A kasa” koduyla satışa sunulmaya başlandı. Daha sonra bunu 1993 yılında çıkan ve oldukça popüler olan B kasa takip etti. Bu sıralama içerisinde en son D kasaya 2006 yılında kavuştuk. Vee yıl 2014, artık yeni corsa’nın yollara çıkma zamanı geldi. 8 yıl aradan sonra, dün yeni kasa opel corsa gün yüzüne çıktı. Aslında tanıtım bugün yapıldı ama ingiliz türevi vauxhall fotoğraflarını dün itibariyle resmi facebook sayfamızda yer vermiştim. Bu tanıtımla artık yeni nesil opel corsa bizlere “merhaba” dedi. Aslında bu aracın tanıtımı için paris otomobil fuarının bekleneceği konuşuluyordu. Fakat opel ön tanıtımı şimdiden yaptı. Peki 2015 yeni opel corsa da neler değişti? Buyurun detaylara geçelim.

2015 Opel Corsa Fiyat Listesini görmek için tıklayınız

2015 opel corsa tasarım itibariyle astra’ya fazlasıyla benzerlik gösterdiğini gördüm. Ön tasarımda daha keskin hatlara yer veren opel, arka kısımda astra’nın küçülmüş modeli dedirtecek değişimler yapmış. Bu kötümü olmuş. Açıkçası ben beğendim. Daha karakteristik tarza kavuşmuş. Fakat iç mekan için aynı şeyleri söyleyemem. Yeni corsa’nın kokpiti, direksiyon simidi, orta konsol ve birçok alan baştan aşağı değişmiş. Aslında iyi şeyler yapılmak istenmiş. Fakat bu yenilikçi yaklaşım rakiplerine benzer tutum sergilemiş gibi duruyor. Sanki üst tarafı italyan araçlarından orta kısmı ise fransız araçlarından alınmış gibi. Yani belirli alman karakteristiği sergilenmemiş. Yani özgün adımlar atılmaya çalışırken başarılamamış. Fakat bunları pekte kafasına takmayan biri iseniz, yeni kasa opel corsa‘nın daha dolgun gösterişli direksiyon simidi, yeni gösterge paneli, 7 inçlik dokunmatik multimedya ekranı, klima kontrol alanı gibi değişimler ilginizi çekecektir. Bunun yanı sıra şu turuncu ekran aydınlatmasından da yeni corsa’da yer verilmemiş. Bu ton artık gına getirmişti. Bu değişim iç mekanda en önemli detaylardan biri olduğunu ayrıca belirteyim. Yeni corsa’da usb-aux girişi, panoramik cam tavan özelliği, kör nokta uyası sistemi, yokuşta kalkış desteği gibi özellikler yer alacak.

Opel firması, yeni nesil corsa için sınıfında iddialı olacak motor seçeneklerini de hazırlamış. Özellikle benzinli cephesi için gençlerin ilgisini çekecek seçenekler yer alıyor. 1.3 cdti dizel versiyon aynen korunmuş. Fakat 2015 yeni opel corsa teknik özellikleri açıklanmadığı için güç artışı veya performans verilerinde değişim olup olmadığını henüz bilmiyorum. Benzinli cephesinde 1.0 litrelik 3 silindirli turbo beslemeli 90 ps ve 115 ps güç üniteleri yer alıyor. Bunun dışında 1.4 litrelik 100 ps ve 200 nm tork güç sağlayan yeni turbo benzinli seçeneğe de yer verilecek. Ayrıca 1.2 litre ve 1.4 litrelik atmosferik benzinli seçeneklerde 2015 corsa‘da yerini alacak.

Yenilenen opel corsa hakkında aktaracaklarım şimdilik bu kadar. Yakın zamanda teknik detayları ve fiyat seçenekleri ile bu araca yeniden yer vereceğim. Şimdi 66 fotoğraf ve birde tanıtım videosunun yer aldığı yeni corsa medya galerisine geçelim.

2015 Opel Corsa Fiyat Listesini görmek için tıklayınız