Yeni Fabia, Skoda' nın ikinci gemisi olacak

Skoda bir süredir detay fotoğraflarını paylaştığı Fabia’yı tanıttı
26-08-2014 09:40 - 17165 Okundu

Skoda’nın B segmenti modeli Fabia nihayet resmi olarak tanıtıldı. Ekim ayı başında düzenlenecek olan Paris Otomobil Fuarı’nda lansmanı gerçekleştirilecek olan yeni Fabia, Çek üreticinin satışlarını artıracak. Markanın Octavia’nın ardından en çok satan modeli olan Fabia, geçtiğimiz yıl 200 bin adetlik toplam satışa ulaştı.

Dört metrenin altında uzunluğa sahip olan yeni Fabia’nın yüksekliği yerini aldığı modele göre 30 mm azalırken genişliği 90 mm arttı. Kabinde sunulan yaşam alanı bu değişimden çok fazla etkilenmese de otomobilin daha iyi görünmesini sağlıyor. Yeni Fabia’nın bagaj hacmi ise 330 lt. 

Skoda Fabia, gelecek nesil Polo’da kullanılacak olan PQ26 platformunu kullanıyor. Yenilenen platform grubun güncel motor ve aktarma sistemlerine uygun hale getirildi. Rijitliği artırılan platformu ile yeni Fabia daha iyi ve güvenli bir sürüş vaad ediyor.

Tamamı Euro6 normlarını karşılayan motor gamı ise 1.0 lt üç silindirli motor ile başlıyor. Citigo’da da kullanılan bu motoru 1.2 lt’lik turbo beslemeli dört silindirli ünite takip ediyor. 90 ve 110 bg’lik iki farklı versiyonu bulunan bu seçenek ile birlikte DSG opsiyonu da sunulacak.

Motor gamının en üst basamağında ise 1.4 lt’lik dizel motor bulunacak. 82 g/km CO2 emisyon değerine sahip olan bu motorun ortalama yakıt tüketimi ise 3.1 lt/100 km olarak açıklanıyor.

Üçüncü nesil Fabia, RS seçeneğine sahip olmayacak. Ama iki renkli gövde, 15 mm daha alçaltılan sürüş yüksekliği ile birlikte sunulan Monte Carlo seçeneği ise tüm motorlar ile birlikte satın alınabilecek.

kaynak:autocar