Yeni Renault Espace Paris' te Tanıtıldı

Renault, Paris'te tanıttığı Espace’a büyük bir crossover görünümü kazandırdı.
06-10-2014 09:44 - 18963 Okundu

Alışılagelmiş MPV formundan ayrılıp bir crossove’ın dinamik hatlarını sergilemeye başlayan yeni Renault Espace, eşsiz bir deneyim sunmaya hazırlanıyor. Yeni Espace 4.85 metrelik uzunluğu (hem beş hem de yedi koltuklu versiyonda) ve 1.87 metrelik genişliği ile son derece cömert ebatlara sahip. Otomobil, 1.68 metrelik yüksekliği (şimdiki nesil Espace’dan 63 mm daha alçak) ve yüksek bel hizası ile akıcı bir görünüm sunuyor. Söz konusu etki, aracın uzun dingil mesafesi (2.88 metre, mevcut Grand Espace’dan 16mm daha uzun) ile vurgulanıyor; bu mesafe aynı zamanda araca daha geniş bir iç mekan kazandırıyor. Yeni Espace’ın aerodinamik verimliliği, düşük sürtünme değerleri ile de teyit edilmiş durumda: aracın sürtünme katsayısı (Cd) 0.30 ve sürtünme alanı (CdA) 0.845 metrekare.

Renault’nun yeni crossover’ı hiçbir alanda aşırıya kaçmadan statü sağlayan özelliğe sahip ve aşağıdaki unsurların bir birleşimini temsil ediyor:

Dinamizm: Ön kısım tasarımı ve dikkat çekici hatları,

Karakter: Geniş çapa sahip jantları (17 ila 20inç arası) ve göze çarpan lastik boşluğu,

İç mekan: Dört parçalı panoramik “lumière” ön camı ve son derece aydınlık kabini.

Yeni Renault Espace’ın ön yüzü, gururla yükselen Renault logosu ve markanın diğer modellerinde de göze çarpan belirleyici özellikleriyle son derece iddialı. Yeni Espace crossover’ın gündüz sürüş ışıkları da sıra dışı bir imza özelliği taşıyor. Her iki farın ortasında asimetrik ‘C’ şekli oluşturacak biçimde tasarlanan bu imza yeni Espace’a güçlü bir ‘yüksek teknoloji’ hissinin yanı sıra simgesel bir aydınlatma kimliği kazandırıyor. Bu özellik, markanın gelecek modellerinde de kullanılacak.

Full LED teknolojisi modelin tüm versiyonlarında standart ekipman olarak sunuluyor. Far üniteleri kısa ve uzun huzme fonksiyonlarını yerine getiren iki adet Pure Vision LED modülüyle donatıldı. Full LED teknolojisi “Pure Vizion” yeni Espace’da hem kompakt hem de verimli farlar kullanılmasını mümkün kıldı. Hassas ve yoğun ışık, güneş ışığına yakın bir aydınlık sağlıyor: halojenden %20 daha güçlü ve gece görüş konforunu iyileştiriyor.

Yeni Renault Espace’a yandan bakıldığında fark edilen kaslı yapı dikkat çekici lastik yuvaları ile vurgulanıyor. Standart 19 inç ve hatta opsiyonel olarak 20 inçe kadar jantlar kullanılabiliyor.

Krom yan cam çerçevesi sayesinde yandan bakıldığında bir kuş tüyünün zarif şekli göze çarpıyor. Otomobilin arka çamurluk direği ise uçak kanadını andıran bir siluete sahip. Ön camın tabanından geriye doğru uzanan kapı aynalarının entegre edilmesi de Renault Espace mirasının karakteristik bir özelliği.

Gökyüzünden aracın içine ışık akmasını sağlamak amacıyla yeni Espace’da standart olarak 2.8 metrekare alana sahip panoramik “lumière-ışık” ön cam bulunuyor. Bu ön cam, ön koltuklara kadar uzanan standart sabit cam tavan da içeriyor. Panoramik tavan ise opsiyonel olarak kısa süre sonra sunuluyor olacak.

Arka kısımda ise yeni Espace son derece cömert ebatlara sahip arka stop lambalarına sahip. Arka farların keskin hatları ve fırça darbesini andıran deseni Renault’nun yeni crossover’ına arka bölümde de iddialı ve çarpıcı bir aydınlatma vurgusu sağlıyor.

Tavan çizgisi de yeni Espace’ın akıcı yan görüntüsüne katkı sağlıyor ve biraz daha yüksek olan yerden yüksekliği (16cm, şimdiki nesil Espace’dan 4cm daha fazla) dengeliyor. 2.88 metrelik (mevcut Grand Espace’dan 16mm daha uzun) cömert dingil mesafesi de dinamizm hissi uyandırıyor; bu mesafe aynı zamanda araca daha geniş bir iç mekân kazandırıyor.

Yeni Espace, gövde yapısını en iyi ortaya çıkaran sofistike dokuz renkten oluşan bir renk yelpazesiyle sunuluyor.