Alfa Romeo Yeni Sprint

Alfa Sprint' i Tozlu Raflardan Çıkardı
08-10-2014 08:46 - 22034 Okundu

Alfa Romeo'nun ikonik modelleri arasında yerini almış Giulietta Sprint'in 60. yıl dönümünde, Paris'te lansmanı yapılan yeni Guiletta Sprint'in kökleri, 1954 yılında Torino Otomobil Fuarı'nda Bertone tarafından tasarlanan ve kompakt araç segmentinde bir ilk olan coupé modeline dayanıyor.

Türkiye ’de Tofaş çatısı altında temsil edilen Alfa Romeo, otomotiv sektöründeki İtalyan ekolünün önemli örneklerinden olan 1954 model efsanevi ikonik modeli Giulietta Sprint ile 1966 yılında ürettiği “bebek” lakaplı efsane model GT1300 Junior’un sportif DNA’sından esinlenerek tasarlanan yeni MiTo Junior versiyonunu Paris Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkardı. Fuarda ayrıca Alfa Romeo’nun dünya çapında birçok saygın ödüle layık görülen yeni süper spor modeli 4C ile bu modelin üstü açık versiyonu olan 4C Spider konsept modeli de otomobil tutkunlarıyla buluştu.

60. yıla özel Giulietta Sprint

Alfa Romeo’nun ikonik modelleri arasında yerini almış Giulietta Sprint’in 60. yıl dönümünde, Paris’te lansmanı yapılan yeni Guiletta Sprint’in kökleri, 1954 yılında Torino Otomobil Fuarı’nda Bertone tarafından tasarlanan ve kompakt araç segmentinde bir ilk olan coupé modeline dayanıyor. 50’li yıllarda otomobil meraklılarının hayallerini süsleyen Giulietta’nın ruhunu taşıyan yeni Giulietta Sprint, estetik karakteri, nefes kesen performansı ve yüksek teknoloji donanımıyla efsane modeli yeniden bir ikon haline getirmeye hazırlanıyor. Yeni Sprint modelinin dış görünümünde, özel Sprint logosu, sportif arka tampon, büyük boy egzoz boruları ve 17 inç alaşım jantlar göze çarpıyor. Karartılmış arka camların yanı sıra antrasit ön ızgara, kapı kolu, yan ayna kaplamaları ve sis lambası çerçevelerine sahip bulunuyor. İtalyan stilinin en önemli temsilcilerinden olan Giulietta Sprint’in iç mekân detaylarında da en kaliteli malzemeler kullanılıyor. Siyah spor döşemeler, kırmızı dikişli Alcantara Sprint kumaş koltuklar ve koltuk başlarında yer alan araç logosu iç tasarımda öne çıkıyor. Kırmızı dikişli deri kaplama direksiyon simidi, karbon renk dokunuşlara sahip gösterge ve kapı panelleri, siyah tavan astarı ve özel paspaslar, Giulietta Sprint modelinin iç döşemesini tamamlıyor.

150 beygir

Giulietta Sprint, 150 beygir gücündeki yeni 1.4 MultiAir Turbo benzinli motoruyla 0’dan 100 kilometre hıza 8.2 saniyede çıkarken, saatte 210 kilometrelik maksimum hıza ulaşabiliyor. Araç bu üst düzey performansının yanında 100 kilometrede 5,6 litrelik düşük yakıt tüketimi ve 129 g/km’lik düşük karbon emisyonu özelliklerini de sunuyor.