Bugatti, Legends Serisini Ettore Bugatti Modeli ile Tamamladı

Bugatti markasının kurucusu Ettore Bugatti anısına özel olarak üretilen Ettore Bugatti, üretilirken bir diğer fenomen otomobil olan Type 41 Royale örnek alındı.
29-08-2014 15:06 - 21927 Okundu

Ettore Bugatti, 20. yüzyılda otomotiv dünyasının en önemli figürlerinden birisi oldu. Ailesinin sanat alanındaki zengin mirasını, teknolojik fikirleriyle birleştirmeyi iyi biliyordu ve markayı uzun yıllar boyunca tasarlayan ve hatasız kılan bir tasarım dilinin temellerinin oluşturulmayı başardı. Markanın “Sanat, Biçim, Teknik” olarak sıralanan marka değerleri de bu benzersiz yaklaşımı tanımlıyor. Onun liderliği sırasında, hem teknik hem de tarz açısından zamanının çok ötesinde olan otomobiller üretildi.

The Bugatti Legend “Ettore Bugatti”

“Ettore Bugatti” Legend, diğer tüm Legend’larda olduğu gibi Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport Vitesse’yi temel alıyor. Bu süper otomobil, 1.200 HP güce sahip, asfalt yolda benzersiz bir şekilde 3.000’den 5.000 d/d’ye kadar 1.500 Nm maksimum tork üreten 8 litrelik W16 motora sahip ve 0-100 kilometre hızlanmasını 2,6 saniyede tamamlıyor. Üstü kapalıyken 408.84 km/h maksimum hıza ulaşan Vitesse dünyada bugüne kadar üretilmiş en hızlı yol otomobili.

Legends modeli “Ettore Bugatti”nin karbon gövdesinin tasarımı, şasi numarası 41111 olan ve “yin-yang” renk ayrımına sahip 1932 Type 41 Royale’e dayanıyor. Ön bölüm elle cilalanmış alüminyumdan imal edildi ve şeffaf karbon kaplamayla tamamlandı. Bugatti, üretilen bir otomobilde şeffaf alüminyum kaplama kullanan tek üretici. Bu malzeme tüm ön bölümde, kaput, yan aynalar, dış kapı kolları, tamponlar, rüzgar girişleri ve kapılar ve arkalarındaki bölgelerde ilk kez kullanıldı. Otomobilin arkası, eşik panelleri ve A-sütün çerçevelerinde de koyu mavi karbondan yapıldı.

Otomotiv tarihinin en ünlü tekerlek jantı tasarımlarından birini temel alan parlak jantlar bu otomobil için özel olarak geliştirildi ve koyu mavi renkle de uyumlu bir şekilde tasarlandı. Ettore Bugatti, otomobil üretiminde alüminyum jantlar geliştirilmesine çok önemli katkılar yaptı. Bu nedenle Vitesse Legend’da kullanılan yeni jant tasarımı da “Ettore Bugatti” adını taşıyor. Arka kısımda bulunan özgün Bugatti at nalı ve EB logosu platin kaplı olduğu için parlıyor ve bu Bugatti Legend’in ışıltılı dış görünümünü daha da vurgulu bir hale getiriyor. Şirketin kurucusu Ettore Bogatti’nin imzası da hem yakıt deposuna hem de kapağın üzerinde gümüş boyalı olarak kazınmış bulunuyor.

Bugatti, “Ettore Bugatti” Legend’da ilk kez iki farklı deri kullandı. Burada doğal kahverengi renginde olan (Brun Cavalier) geleneksel dana derisi iç mekanın birçok farklı yerinde bulunuyor. Genellikle direksiyon, vites kolu, kapı kolları, orta bölümdeki kolçak ve kapı kolunun iç kısmı, kapı çerçevelerindeki düğmeler ve çatı modülü gibi elle dokunulan bölümlerin tamamı özel ve doğal dana derisiyle kaplanmış durumda. Bugatti, tabaklama işlemi tek başına yaklaşık altı ay süren özenle geliştirilmiş bu deriyi ilk kez kullanıyor. Bu deriden genellikle, sağlam ve dokununca hoş bir his yaratan kaliteli ayakkabılar üretiliyor.

Dış mekanda yer alan mavi karbon, kapı çerçeveleri ve koltukların koyu mavi dikişlerini mükemmel bir şekilde tamamlıyor.

Bu otomobilde üzerinde “Les Legendes de Bugatti” isim plakasının yer aldığı orta konsol uzantısındaki “Brun Cavelier” derisiyle kaplı girinti, dans eden fil figürü ve Ettore Bugatti portresi ve imzası taşıyan kapı eşikleri gibi diğer bilinen Legends özelliklerini de içinde barındırıyor.