Londra’da 2015 Jaguar XE Sedan Rüzgarı

2015 Jaguar XE sedan Londra’da Earl’s Court’ta yapılan çok özel etkinliklerle tüm dünyaya tanıtıldı.
15-09-2014 10:38 - 23142 Okundu

2015 Jaguar XE; gelişmiş hafif yapısı, özel olarak düzenlenmiş stili, lüks iç tasarımı ve sürüş ve kullanım özellikleriyle spor sedan konseptini yeniden tanımlıyor. 2015 yılında satışa sunulacak XE serisinin en üstünde yüksek performanslı S modeli yer alıyor.

2015 Jaguar XE S modeli, sürücüleri süperşarjlı 3.0 litrelik V6 motorunun tepkileri ve kalitesiyle etkiliyor. 340bg ve 450Nm torka sahip bu yüksek devirli motor vites kulakçıklarıyla sekiz ileri otomatik şanzımana sahip ve sürücüye otomobilin olağanüstü gücüne hemen erişme olanağı sunuyor. 0′dan 100km’ye yalnızca 4,9 saniye içerisinde hızlanan 2015 Jaguar XE S’in elektronik olarak sınırlanmış maksimum hızı 249km/sa.

Ağırlıklı olarak alüminyum kullanılan Jaguar XE, Jaguar Land Rover’ın yeni modüler araç mimarisinden geliştirilen ilk model ve orta ölçekli segmentte sürüş dinamikleri konusunda standartları belirliyor. Uzun aks aralığı ve alçak oturma konumu mükemmel orantılara ve özel olarak düzenlenmiş, coupe benzeri bir profile olanak sağlıyor.

2015 Jaguar XE S modelinin geniş ön hava girişleri, krom yan havalandırmaları, arka spoyleri ve opsiyonel 20 inç dökme alaşım jantları Jaguar’ın süperşarjlı 3.0 litrelik V6 benzinli motorunun performansına dikkatleri çekiyor.

Otomobilin iç tasarımı olağanüstü konfor ve ferahlık sunuyor. Geleneksel Jaguar işçiliği ile bir araya gelen şık malzeme ve kaplamalar otomobilin iç tasarımını sınıfında benzersiz kılıyor.

2015 Jaguar XE S modeline akıcı geçişlere sahip altı ileri düz ve sekiz ileri otomatik şanzımana sahip son derece verimli 2.0 litre dört silindirli benzinli ve dizel motorlu modeller de eklenecek. Jaguar’ın yeni Ingenium motor ailesinin bir parçası olan dizel motorlar örnek yakıt tüketimi değerlerine ve 99g/km’den başlayan CO2 emisyon değerlerine sahip.

Jaguar, XE modelini yeni Ingenium motor ailesi ile tanıtıyor. İçeride geliştirilmiş bu modüler tasarım sıfırdan oluşturulmuş ve Jaguar Land Rover’ın yeni 500 milyon pound değerindeki İngiltere Motor Üretim Merkezi’nde üretilecek.

2 milyon milden uzun bir mesafede test edilen Ingenium, Jaguar’ın gelecekteki düşük CO2 motor stratejisinin mihenk taşı ve örnek değerlerde yakıt verimliliği, kalite ve performans sunacak şekilde tasarlandığı açıklandı. Bu üniteler dünya genelindeki en sıkı egzoz emisyon düzenlemelerini de karşılayacak.

Üretime geçen ilk Ingenium motorlar 2.0 litrelik dört silindirli dizel motorlar. Temiz yanma, değişken egzoz valf zamanlaması ve gelişmiş egzoz gazı son işlemi Euro 6 ile uyumlu olmasını sağlarken XE’nin CO2 emisyonunu 163bg/380Nm* modelinde 99g/km gibi düşük bir değere indiriyor.

Ingenium dizel modeller son derece verimli altı ileri düz şanzıman ile sunulacak (Türkiye’de 8 ileri otomatik şanzıman). Akışkan yağ ve kuru karterli yağlama parazit kaybını engelliyor. 2015 Jaguar XE’de kullanılacak şanzımanların tümü akıcı ve sessiz vites geçişleriyle biliniyor.

2015 Jaguar XE aynı zamanda bugüne kadar üretilmiş en hafif, dayanıklı ve aerodinamik Jaguar sedan modeli. Aynı zamanda olağanüstü direksiyon tepkileri ve hissi sağlayan ve aynı zamanda hidrolik sistemlere göre daha düşük enerji tüketimine sahip elektrik destekli direksiyonla donatılmış ilk Jaguar modeli. XE modeli Jaguar modelleri arasında en düşük toplam sahip olma maliyeti sunan ve çevre açısından en sürdürülebilir model.

Ağırlıklı olarak alüminyum kullanılan 2015 Jaguar XE, Jaguar Land Rover’ın Solihull fabrikasında amaca yönelik tasarlanmış yeni bir tesiste üretilecek. 1.5 milyar pound değerinde bir yatırımın parçası olan bu son derece esnek, son teknoloji ürünü üretim tesisi, 1700 kişilik iş istihdamı da yaratacak.

2015 Jaguar XE modeli, XF ve XJ modellerinin altında yer alan Jaguar sedan otomobil serisini tamamlıyor. Tüm XE serisine dair ayrıntılı bilgiler Ekim ayında gerçekleşecek 2015 Paris Otomobil Fuarı’nda paylaşılacak.