Mercedes' ten Geleceğin Tırı

Mercedes' ten Geleceğin Tırı Şimdiden Üretiliyor
15-10-2014 19:48 - 18209 Okundu

Alman otomotiv endüstrisi devi Mercedes-Benz IAA 2014 Ticari araçlar fuarında dünya prömiyerini gerçekleştireceği Future Truck 2025 konsept kamyonunu tanıttı.

Bundan 10 yıl sonrasını planlayarak konsepti tasarlayan mühendisler, ileriki yıllarda otoyol kullanımı için otonom sürüş yapabilen bir aracı tasarlamayı başardılar. Tamamen kendi radar sensörleri ile otomatik olarak ilerleyebilen araçta, birçok güvenlik ve iletişim sistemi yer almakta. Yol durumu, trafik akışı, diğer araçlarla iletişim gibi bilgileri ağ aracılığıyla toplayıp, derleyerek hem güvenli, hemde ekonomik bir sürüşe imkan tanımakta.

Güncel Actros kabini üzerinde yapılan değişiklikler ile geleceğe yönelik unsurların barındırılması dikkat çekerken, sürücülü kullanımda veya otonom kullanımda renk değiştiren ledlerde araca fark katan unsurlar arasında. İç mekanında ise Solostar konseptinden izler taşıyan araçta, sade ve yalın hatlar ile sürücü için geniş bir yaşam alanı oluşturulmuş durumda.

Avrupa karayolu trafik sözleşmesi şu an için bağımsız ve tam otomatik bir direksiyon sistemine izin vermediğinden ötürü ilerleyen dönemde bu sözleşmenin güncelleştirilmesi öngörülmekte ve bu olduğu takdirde yollara çıkabilecek bir araç durumundadır bu konsept.