Renault Grubunun Cirosu Arttı

Renault Satışlarından Gelen Zararı Avrupa' daki Ticari Dinamiği İle Dengeledi
30-10-2014 15:49 - 17701 Okundu

- Renault grubu, büyüyen pazarlardaki satışlarının düşüşünü Avrupa’daki ticari dinamiği ile dengeledi. Renault’un 2014 yılının üçüncü çeyreğinde cirosu yüzde 6.7 arttı.

Yüzde 3,2 artış gösteren dünya otomobil pazarında Renault grubunun satışları 612 bin 934 adetle sabit kaldı. Grup, Amerika hariç bütün bölgelerde pazar paylarını arttırdı. Avrupa’da yüzde 5,5 büyüyen pazarda, Renault grubu yüzde7,6 satış artışı kaydetti ve pazar payı 0,2 puan artışla yüzde 9,3’e yükseldi. Bu sonuç, bir kez daha satış anlamında ilk üçe giren Renault Clio’nun, sınıfının ilk SUV modeli olan Captur’un, İspanya’da bu dönemde en çok satan Dacia Sandero’nun başarısı sayesinde elde edildi.

Fransa’da, grubun üçüncü çeyrekteki pazar payı 0,5 puan gerilemekle birlikte yine de yüzde 25,8 gibi yüksek seviyede kaldı. Eylül sonu itibariyle pazar payı yüzde 26,9’a ulaşarak geçen yıla göre 1,5 puan artış gösterdi. Renault Clio, Fransa’da tüm segmentlerde en çok satılan model unvanını korudu.

Yılın üçüncü çeyreğinde Dacia markasının Avrupa’daki pazar payı 0,2 puan artışla yüzde2,4’e yükseldi. Eylül sonu itibariyle, Dacia Avrupa’da yine en hızlı büyüyen marka oldu. Avrupa dışında grubun satışları yüzde7 geriledi ve bu dönemde toplam satışların yüzde 48’ini oluşturdu.

Amerika bölgesinde grubun satışları yüzde 8,3 daralan bir pazarda yüzde 20,6 azaldı. Arjantin’de, Clio Moi’nin pazar liderliğine rağmen, yerel finansal şartlar ithalatı kısıtlarken, yaklaşık yüzde 30 küçülen pazarda olumsuz etkilenen Renault’nun satışları yarı yarıya azaldı. Grubun en büyük ikinci pazarı olan Brezilya’da yaz aylarında pazara sunulan yeni Sandero’nun tam etkisi beklenirken, grubun pazar payı yüzde 7,1 seviyesinde sabit kaldı.

Avrasya bölgesinde yüzde 20,3 azalan pazarda satışlar yüzde 13 geriledi. Grubun en büyük üçüncü pazarı olan Rusya’da satışlar yüzde 14,7oranında geriledi. Bununla birlikte, başta Yeni Logan olmak üzere ürün gamının yenilenmesi sayesinde pazar payı yüzde 7,8’e ulaştı. Türkiye’de bu çeyrekte yüzde 8,9 ile pazarın daralma sürecinin yavaşladığı gözlendi.

Afrika, Orta Doğu, Hindistan bölgesinde grubun satışları pazar ile aynı seviyede yüzde 14,4 artış gösterdi. Hindistan’da, olumsuz ürün döngüsü bu dönemde yüzde 10 büyüyen pazarda Renault satışlarının yüzde 13,3 azalmasına sebep oldu. Asya-Pasifik bölgesinde grubun satışları yüzde 2,8 genişleyen pazarda yüzde 37,1 arttı. Kore’de, özellikle QM3 modelinin satış başarısı sayesinde yüzde 10,5 artan satışlarıyla Renault Samsung Motors pazar payı kazanmaya devam etti