2014 Müsiad Fuarı 26 Kasım'da Başlıyor

15.si düzenlenecek olan uluslararası Müsiad Fuarı 26-30 Kasım 2014 tarihleri arasında İstanbul CNR Expo Center’da gerçekleştirilecek.
20-11-2014 14:19 - 19247 Okundu

Bu yıl 15’inci kez İstanbul CNR Expo Center’da gerçekleştirilecek. 26 – 30 Kasım 2014 tarihleri arasında düzenlenecek fuar, 103 ülkeden gelecek 7.000’i aşkın misafir işadamıyla birlikte toplamda yaklaşık 200 bin ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor.

MÜSİAD Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan MÜSİAD Başkanı Nail Olpak 26 Kasım 2014 tarihinde başlayacak 15’inci Uluslararası MÜSİAD Fuarı, 18’inci Uluslararası İş Forumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

4. Filistin İş Forumu’da İstanbul’da

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, konuşmasında MÜSİAD faaliyetleriyle eş zamanlı gerçekleştirilen bir organizasyon olan 4. Filistin İş Forumu’nun İstanbul’da yapılmasının önemli bir fayda yarattığını belirtti. Olpak “Türkiye  şu anda bölgede yatırımlar noktasında özellikle güvenli bir limandır. Körfez Bölgesi Kuzey Afrika’dan itibaren orta doğuda yaşananları gördüğümüzde paranın güvenli bir liman aradığı noktada bizim ön plana çıktığımız çok önemli bir kesişme noktasından geçiyoruz.” dedi. 

Yerli otomobilde elektrikli motor tercihi

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, yerli otomobil çalışmaları ile ilgili sorulan bir soruya ise şu cevabı verdi: “MÜSİAD’ın yerli otomobil eli ilgili duruşu bu zamana kadar ortadadır. Geçtiğimiz ay Kocaeli’nde gerçekleştirdiğimiz Otomotiv Zirvesi’nde söylemiştik Türkiye gibi iddiası olan bir ülkenin sadece otomobil yapma hedefi küçük bile kalır. Biz uçak yapma projesini de 3 yıl önce gündeme getirdik. Bu iddia sahibi olmanın bir karşılığıdır. Ancak küçük bir detay daha var. İçten yanmalı yani klasik otomobillerde dünya pazarının bu pazarın hakimleri tarafından çok net bir şekilde tutulduğunu gördüğümüz için içten yanmalı motorlarda çalışmak yerine elektrikli ya da hibrit motorlarla çalışmanın çok daha doğru olacağını söyledik.

2105 yılı büyüme tahmini yüzde 4

2015 yılını de değerlendiren Nail Olpak, yerel seçimlerin çok tartışmanın yaşandığı bir seçim ortamı olduğuna dikkat çekerek, “O ortama rağmen ilk çeyrek büyümesi yüzde 4.7 olarak gerçekleşti. Bu bizim için çok önemli bir veriydi. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise  ekonomi yönetimimiz iç piyanın ivmesini azaltma kararı alması nedeniyle büyüme yüzde 3.3’ler seviyesinde gerçekleşti. Demek ki seçimler bu noktada işlerimizi kapatan bir faktör değil. Yerel seçimin gerçekleştirilmiş olmasına rağmen bir bütçe açığıyla karşı karşıya olmadık. Hedeflerin önünde bir bütçe performansı gördük.” şeklinde konuştu.

Olpak şöyle devam etti: “2015 yılına gelince, bu yıl ki verilerin bir miktar üzerinde yüzde 4 bandında bir büyüme bekliyoruz. Çokça sorulardan birisi ise bölgesel gelişmeler sınırımızda yaşananlar bunlar bizim için sürpriz gelişmeler değil uzun zamandır maalesef yaşadığımız üzücü hadiselerdir. Buna rağmen devam ettiğimiz içinde bir sürpriz beklemiyoruz.