Mercedes-Benz Türk 200.000'inci Kamyonunu Üretti

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen 200.000’inci kamyonun banttan inişi yönetici ve çalışanların katılımıyla gerçekleştirilen bir tören ile kutlandı.
02-12-2014 09:23 - 15463 Okundu

Mercedes-Benz Türk, 1986 yılında kurulan Aksaray Kamyon Fabrikası’nda 200.000’inci kamyonunu üretti. Bu önemli gelişme, Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda kamyon ve otobüs bölümlerinden sorumlu Daimler Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Wolfgang Bernhard, Mercedes-Benz Kamyon Başkanı Stefan Buchner, Wörth Fabrikası ve Mercedes-Benz Kamyon Global Üretim Müdürü Gerald Jank, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Teknik Direktör ve Fabrika Müdürü Klaus Pfeifer ve çalışanların katılımlarıyla kutlandı.  

Mercedes-Benz Türk’ün 2014 sonu itibari ile yaklaşık 320 milyon Euro yatırımı tamamlayacağı Aksaray Kamyon Fabrikası, son 12 yıldır Türkiye kamyon sektöründe pazar lideri olarak üretime devam ediyor. Almanya ile aynı standart ve kalitede üretim yapan Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, Türkiye pazarı dışında 70 ülkeye de kamyon ihraç ediyor.

Yıllık üretim kapasitesi 17.500 adede yükseldi 

Kurulduğu günden bu yana toplam 200.000 adet kamyon üretilen Mercedes-Benz Türk’ün Aksaray Kamyon Fabrikası‘nda, 2013 yılında yeni bir üretim holü inşa edilerek, toplam araç montaj alanı 7.705 m2’den 17.250 m2’ye çıkarıldı. Bu yeni yatırımla birlikte Mercedes-Benz Türk, kamyon üretim kapasitesini yılda 17.500 adede çıkararak, hem Türkiye için rekor bir üretim seviyesine ulaştı hem de ihracat pazarlarındaki gücünü artırdı. 

Brazilya ve Almanya’dan sonra Mercedes-Benz Kamyon Grubunun faaliyet gösterdiği en büyük üçüncü pazar konumunda olan Türkiye’de 2013 yılında yaklaşık 17.000 adetlik Mercedes-Benz kamyon satışı gerçekleşti. Mercedes-Benz Kamyon Başkanı Stefan Buchner: “Aksaray Fabrikası, Mercedes-Benz kamyon üretim ağının taşıyıcı sütunlarından biridir. Bugünkü birlikteliğimiz de bunun bir göstergesidir. 200.000 kamyon, 200.000 kere en üst düzeyde Mercedes-Benz kalitesini ve ekibimizin yüksek motivasyonunu yansıtıyor. Bu gayret ve destek ile Aksaray’ın başarı hikayesini sürdüreceğimizden eminim.”

Genes: “Aksaray Fabrikası, Daimler AG’nin üretim üslerinden biri”

Mercedes-Benz Türk Aksaray Fabrikası’nın dünyanın en modern tesislerinden biri olduğunu ve Almanya’daki kamyon fabrikası ile aynı kalitede araç ürettiklerini belirten Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, Türkiye’de 200.000’inci kamyonu üretmekten dolayı son derece mutlu olduklarını belirtti.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nın Türkiye ekonomisi için sağladığı katma değerin yanı sıra Daimler üretim ağı içinde de çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Genes, sözlerine şöyle devam etti: “Kurulduğundan bu senenin sonuna kadar yaklaşık 320 milyon Euro yatırım yaptığımız Aksaray’daki kamyon fabrikamızda ürettiğimiz kamyonları, 2001 yılından beri Avrupa ülkelerine de ihraç ediyoruz. 2013 sonu itibariyle toplam 70 ülkeye yaptığımız kamyon ihracatı 30.000 adedi aştı. Artık Türkiye, Daimler AG’nin üretim üslerinden biri olmuş durumda. Mercedes-Benz Türk olarak yaptığımız yatırımların yanı sıra bu başarımızın asıl mimarları, herbiri işinde uzman, büyük emek ve istekle işlerini yapan çalışma arkadaşlarımızdır. Bugün sadece Aksaray’daki fabrikamızda yaklaşık 1.700 kişiye istihdam sağlıyoruz. Mercedes-Benz Türk adına, tüm çalışma arkadaşlarıma bu kıymetli katkılarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Bizler de onların kişisel gelişimlerine ve mesleki eğitimlerine çok önem veriyoruz,  geniş kapsamlı eğitim olanakları sunmaya devam ediyoruz. Ayrıca mesleki eğitim alan gençlerimize de fabrikamızda hem staj hem iş imkânı sağlayarak yeni bir istihdam alanı yaratıyoruz. Bizimle çalışan yan sanayicilerimiz artık ürünlerin ve ürün kalitesinin eşitlenmesiyle Almanya’daki kamyon fabrikalarına parça ihraç etme imkânına kavuştular. Mercedes-Benz Türk olarak, Aksaray Kamyon Fabrikamız ile kendi çalışanlarımız ve şirketimiz adına büyük başarılar kazanmanın yanı sıra Türkiye için de böyle bir ekosistem yaratmış olmaktan dolayı büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Çevre koruma önlemleri ile örnek tesis

Toplam 560.000 m2’lik bir arazi üzerinde 107.000 m2 kapalı alana sahip Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası’nda üretilen araçlarda paslanmaya karşı etkin bir koruma sağlayan katoforez astar boya tesisi, modern kaynak robotları, en güncel cihazlarla donatılmış malzeme ve ölçüm laboratuarları gibi birimlerle en üst düzeyde ürün kalitesi güvence altına alınıyor. Çevre korumaya yönelik geniş kapsamlı önlemleriyle örnek olan ve 2003 yılında ISO çevre sertifikasını alan fabrika 2.000 m2’ lik bir alanda 3 modern atölye ve 3 laboratuarı da kapsayan eğitim merkezi de otomotiv üretimi konusunda teorik ve pratik eğitimler sunuyor.